Шенвалде (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенвалде
Шенвалде (Западна Померанија) во рамките на Германија
Шенвалде (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Икер-Рандов-Тал
Градоначалник Јирген Штрошајн
Основни податоци
Површина 20,95 км2
Надм. височина 46 м
Население 438 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 03973
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Местоположба на Шенвалде во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°31′N 13°54′E / 53.517° СГШ; 13.900° ИГД / 53.517; 13.900Координати: 53°31′N 13°54′E / 53.517° СГШ; 13.900° ИГД / 53.517; 13.900

Шенвалде (германски: Schönwalde) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)