Корсвант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корсвант
Корсвант is located in Германија
Корсвант
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Карл-Јозеф Вурцел
Основни податоци
Површина 12,81 км2
Надм. височина 15 м
Население 612 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038378
Портал Општина Корсвант
Местоположба на Корсвант во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°55′N 14°10′E / 53.917° СГШ; 14.167° ИГД / 53.917; 14.167Координати: 53°55′N 14°10′E / 53.917° СГШ; 14.167° ИГД / 53.917; 14.167

Корсвант (германски: Korswandt) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)