Пазевалк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пазевалк
Центарот на Пазевалк
Центарот на Пазевалк
Грб на Пазевалк
Пазевалк is located in Германија
Пазевалк
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Градоначалник Рајнер Дамбах (независен)
Основни податоци
Површина 54,99 км2
Надм. височина 15 м
Население 9.948 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 03973
Портал pasewalk.de
Местоположба на градот Пазевалк во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°30′N 14°00′E / 53.500° СГШ; 14.000° ИГД / 53.500; 14.000Координати: 53°30′N 14°00′E / 53.500° СГШ; 14.000° ИГД / 53.500; 14.000

Пазевалк (германски: Pasewalk, полапски: Pozwolc) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот е сместен на реката Икер и некогаш бил административно седиште на поранешниот округ Икер-Рандов и е седиште на општинската заедница Икер-Рандов-Тал, во која самиот град не членува.

Пазевалк станал град во текот на XII век и наскоро станал член на Ханзата. Во 1359 преминал во посед на померанските војводи. Често разурнат во текот на војните кои го уништувале округот, бил ограбуван неколкупати од царските сили во текот на Триесетгодишната војна. Во 1657 бил запален од страна на Полјаците и во 1713 од Русите. Со Вестфалскиот мир во 1648 бил доделен на Шведска, но во 1676 бил освоен од Бранденбург. Во 1720, со Стокхолмскиот мир, конечно бил доделен на Бранденбург-Прусија.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Пазевалк е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)


Надворешни врски[уреди | уреди извор]