Фирек

Координати: 53°33′N 14°02′E / 53.550° СГШ; 14.033° ИГД / 53.550; 14.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирек
Црква во Фирек
Црква во Фирек
Црква во Фирек
Фирек во рамките на Германија
Фирек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Икер-Рандов-Тал
Градоначалник Фриц Морхолц
Основни податоци
Површина 54,74 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.020 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 039744, 039748
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Местоположба на Фирек во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°33′N 14°02′E / 53.550° СГШ; 14.033° ИГД / 53.550; 14.033

Фирек (германски: Viereck) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Фирек бил основан во 1748 како дел од политиката за повторно населување на кралот Фридрих II Велики. Тогашниот пруски министер задолжен за населување, Адам Ото фон Фирек, станал имењак на местото, кое било преименувано во негова чест во 1751.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)