Грибов

Координати: 53°57′N 13°29′E / 53.950° СГШ; 13.483° ИГД / 53.950; 13.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грибов
Администеративна зграда во Грибов
Администеративна зграда во Грибов
Администеративна зграда во Грибов
Грибов во рамките на Германија
Грибов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Градоначалник Јерг-Хаген Тамбах
Основни податоци
Површина 8,17 км2
Надм. височина 19 м
Население 138 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17506
Повик. бр. 038355
Местоположба на Грибов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°57′N 13°29′E / 53.950° СГШ; 13.483° ИГД / 53.950; 13.483

Грибов (германски: Gribow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)