Вилхелмсбург (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилхелмсбург
Вилхелмсбург (Западна Померанија) is located in Германија
Вилхелмсбург (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Улф Вразе
Основни податоци
Површина 47,04 км2
Надм. височина 11 м
Население 761 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039778
Портал www.amt-ferdinandshof.de
Местоположба на Вилхелмсбург во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°38′N 13°51′E / 53.633° СГШ; 13.850° ИГД / 53.633; 13.850Координати: 53°38′N 13°51′E / 53.633° СГШ; 13.850° ИГД / 53.633; 13.850

Вилхелмсбург (германски: Wilhelmsburg) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)