Клајн Бинцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Бинцов
Црква во Клајн Бинцов
Црква во Клајн Бинцов
Клајн Бинцов is located in Германија
Клајн Бинцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 7
Градоначалник Карл Јиргенс
Основни податоци
Површина 34,78 км2
Надм. височина 31 м
Население 673 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17390
Повик. бр. 039724
Портал www.amt-zuessow.de
Местоположба на Клајн Бинцов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°56′N 13°38′E / 53.933° СГШ; 13.633° ИГД / 53.933; 13.633Координати: 53°56′N 13°38′E / 53.933° СГШ; 13.633° ИГД / 53.933; 13.633

Клајн Бинцов (германски: Klein Bünzow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)