Ротенклемпенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ротенклемпенов
Грб на Ротенклемпенов
Ротенклемпенов is located in Германија
Ротенклемпенов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Егон Бем
Основни податоци
Површина 58,07 км2
Надм. височина 22 м
Население 599 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17321, 17322
Повик. бр. 039744, 039754
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Ротенклемпенов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°31′N 14°12′E / 53.517° СГШ; 14.200° ИГД / 53.517; 14.200Координати: 53°31′N 14°12′E / 53.517° СГШ; 14.200° ИГД / 53.517; 14.200

Ротенклемпенов (германски: Rothenklempenow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)