Нојенкирхен (Анклам)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојенкирхен
Нојенкирхен (Анклам) is located in Германија
Нојенкирхен (Анклам)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Лијане Штединг
Основни податоци
Површина 15,66 км2
Надм. височина 11 м
Население 238 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17392
Повик. бр. 039727
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Нојенкирхен во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°47′48″N 13°34′0″E / 53.79667° СГШ; 13.56667° ИГД / 53.79667; 13.56667Координати: 53°47′48″N 13°34′0″E / 53.79667° СГШ; 13.56667° ИГД / 53.79667; 13.56667

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)