Прејди на содржината

Бергхолц

Координати: 53°26′N 14°10′E / 53.433° СГШ; 14.167° ИГД / 53.433; 14.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бергхолц
Спомен-камен од 725-годишнината на Бергхолц
Спомен-камен од 725-годишнината на Бергхолц
Спомен-камен од 725-годишнината на Бергхолц
Бергхолц во рамките на Германија
Бергхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Улрих Керстен
Основни податоци
Површина 21,69 км2
Надм. височина 34 м
Население 320 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17321
Повик. бр. 039754
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Бергхолц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°26′N 14°10′E / 53.433° СГШ; 14.167° ИГД / 53.433; 14.167

Бергхолц (германски: Bergholz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)