Прејди на содржината

Вакеров

Координати: 54°6′13″N 13°20′43″E / 54.10361° СГШ; 13.34528° ИГД / 54.10361; 13.34528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакеров
Поглед кон Вакеров
Поглед кон Вакеров
Поглед кон Вакеров
Грб на Вакеров
Вакеров во рамките на Германија
Вакеров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 9
Градоначалник Манфред Херинг
Основни податоци
Површина 31,72 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.496 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 03834
Портал www.gemeinde-wackerow.de
Местоположба на Вакеров во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°6′13″N 13°20′43″E / 54.10361° СГШ; 13.34528° ИГД / 54.10361; 13.34528

Вакеров (германски: Wackerow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)