Цисов

Координати: 53°58′N 13°33′E / 53.967° СГШ; 13.550° ИГД / 53.967; 13.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цисов
Железничка станица во Цисов
Железничка станица во Цисов
Железничка станица во Цисов
Цисов во рамките на Германија
Цисов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 6
Градоначалник Ханс-Дитер Хајн
Основни податоци
Површина 29,52 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.306 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17495
Повик. бр. 038355
Местоположба на Цисов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°58′N 13°33′E / 53.967° СГШ; 13.550° ИГД / 53.967; 13.550

Цисов (германски: Züssow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Железничката станица Цисов ја поврзува општината со Штралзунд, Грајфсвалд, Ангерминде, Еберсвалде и Берлин. Станицата е исто така опслужувана од брзите возови на Германските железници, кои ја поврзуваат областа со градови во Германија и Чешка. Цисов е исто така станица за возовите за островот Узедом, со што се поврзува со копното.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)