Банделин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банделин
Банделин is located in Германија
Банделин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 4
Градоначалник Ангела Зукерт
Основни податоци
Површина 16,98 км2
Надм. височина 22 м
Население 549 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17506
Повик. бр. 038353
Портал www.gemeinde-bandelin.de
Местоположба на Банделин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°58′N 13°23′E / 53.967° СГШ; 13.383° ИГД / 53.967; 13.383Координати: 53°58′N 13°23′E / 53.967° СГШ; 13.383° ИГД / 53.967; 13.383

Банделин (германски: Bandelin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состои од селата Кунцов, Шмолдов, Варгац и Банделин. Банделин се наоѓа на 15 километри јужно од Грајфсвалд и околу 3 километри северозападно од Гицков.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)