Ивен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ивен
Ивен is located in Германија
Ивен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Градоначалник Харалд Вајсиг
Основни податоци
Површина 15,76 км2
Надм. височина 14 м
Население 190 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17391
Повик. бр. 039723
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Ивен во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°48′N 13°26′E / 53.800° СГШ; 13.433° ИГД / 53.800; 13.433Координати: 53°48′N 13°26′E / 53.800° СГШ; 13.433° ИГД / 53.800; 13.433

Ивен (германски: Iven) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)