Албек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албек
Грб на Албек
Албек is located in Германија
Албек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Ангела Цајслер (независна)
Основни податоци
Површина 18,66 км2
Надм. височина 10 м
Население 627 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039775
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Албек во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°40′13″N 14°11′13″E / 53.67028° СГШ; 14.18694° ИГД / 53.67028; 14.18694Координати: 53°40′13″N 14°11′13″E / 53.67028° СГШ; 14.18694° ИГД / 53.67028; 14.18694

Албек (германски: Ahlbeck) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Dorfkirche Ahlbeck (b.Ueckermünde) 2015 NE.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)