Зарнов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зарнов
Зарнов is located in Германија
Зарнов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Хорст-Дитер Ведел
Основни податоци
Површина 23,22 км2
Надм. височина 15 м
Население 413 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17392
Повик. бр. 039722
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Зарнов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°45′N 13°38′E / 53.750° СГШ; 13.633° ИГД / 53.750; 13.633Координати: 53°45′N 13°38′E / 53.750° СГШ; 13.633° ИГД / 53.750; 13.633

Зарнов (германски: Sarnow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)