Пенкун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенкун
Грб на Пенкун
Пенкун is located in Германија
Пенкун
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градски единици 4
Градоначалник Бернд Нецел (СлДП)
Основни податоци
Површина 78,63 км2
Надм. височина 40 м
Население 1.775 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17328
Повик. бр. 039751
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на градот Пенкун во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°17′N 14°15′E / 53.283° СГШ; 14.250° ИГД / 53.283; 14.250Координати: 53°17′N 14°15′E / 53.283° СГШ; 14.250° ИГД / 53.283; 14.250

Пенкун (германски: Penkun) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 25 километри источно од Пренцлау и 23 километри југозападно од Шчеќин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)