Карлсбург (Западна Померанија)

Координати: 53°58′N 13°37′E / 53.967° СГШ; 13.617° ИГД / 53.967; 13.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлсбург
Замок Карлсбург
Замок Карлсбург
Замок Карлсбург
Грб на Карлсбург
Карлсбург (Западна Померанија) во рамките на Германија
Карлсбург (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 4
Градоначалник Ролф Варкус
Основни податоци
Површина 28,58 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.479  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17495
Повик. бр. 038355
Портал www.gemeinde-karlsburg.de
Местоположба на Карлсбург во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°58′N 13°37′E / 53.967° СГШ; 13.617° ИГД / 53.967; 13.617

Карлсбург (германски: Karlsburg) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Првичното име на местото било Гнацков. Во 1771 кралот Густав III, кој владеел со Шведска Померанија, го преименувал местото во Карлсбург по првото име на тогашниот земјопоседник Карл фон Бизмарк.

Наводи[уреди | уреди извор]