Краков (Германија)

Координати: 53°20′N 14°16′E / 53.333° СГШ; 14.267° ИГД / 53.333; 14.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Краков
Црква во Краков
Црква во Краков
Црква во Краков
Краков (Германија) во рамките на Германија
Краков (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Алфред Хопфингер
Основни податоци
Површина 44,04 км2
Надм. височина 34 м
Население 625 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17329
Повик. бр. 039746
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Краков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°20′N 14°16′E / 53.333° СГШ; 14.267° ИГД / 53.333; 14.267

Краков (германски: Krackow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)