Прејди на содржината

Врангелсбург

Координати: 54°1′N 13°36′E / 54.017° СГШ; 13.600° ИГД / 54.017; 13.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врангелсбург
Замок во Врангелсбург
Замок во Врангелсбург
Замок во Врангелсбург
Врангелсбург во рамките на Германија
Врангелсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Градоначалник Андреас Јудс
Основни податоци
Површина 14,99 км2
Надм. височина 24 м
Население 235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17495
Повик. бр. 038355
Местоположба на Врангелсбург во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°1′N 13°36′E / 54.017° СГШ; 13.600° ИГД / 54.017; 13.600

Врангелсбург (германски: Wrangelsburg) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)