Буцов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буцов
Црква
Црква
Црква
Буцов во рамките на Германија
Буцов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Харалд Бозе
Основни податоци
Површина 12,82 км2
Надм. височина 4 м
Население 434 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17392
Повик. бр. 03971
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Буцов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°50′N 13°39′E / 53.833° СГШ; 13.650° ИГД / 53.833; 13.650Координати: 53°50′N 13°39′E / 53.833° СГШ; 13.650° ИГД / 53.833; 13.650

Буцов (германски: Butzow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)