Штрасбург (Германија)

Координати: 53°30′N 13°45′E / 53.500° СГШ; 13.750° ИГД / 53.500; 13.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрасбург
Црква Св. Богородица
Црква Св. Богородица
Црква Св. Богородица
Грб на Штрасбург
Штрасбург (Германија) во рамките на Германија
Штрасбург (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Градски единици 11
Градоначалник Норберт Раулин (СДП)
Основни податоци
Површина 86,83 км2
Надм. височина 60 м
Население 4.553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17335
Повик. бр. 039753
Портал www.strasburg.de
Местоположба на градот Штрасбург во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°30′N 13°45′E / 53.500° СГШ; 13.750° ИГД / 53.500; 13.750

Штрасбург (службено: Штрасбург (Укермарк); германски: Strasburg) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Сместен е во историската област Укермарк, околу 16 километри западно од Пазевалк и 33 километри источно од Нојбранденбург.

Штрацебурх (Straceburch) бил основан во 1267 од војвовата Барним I како стратешко важно место близу границата со Мекленбург на запад и со Бранденбург на југ. Добил градски права и бил населен од Германци при нивното доселување на Исток. Областа била вмешана во долготрајниот конфликт помеѓу Бранденбург и Померанија и откако изборниот кнез Фридрих II на Бранденбург ја освоил територијата, померанските војводите на крајот успеале да го добијат Штрасбург според Пренцлаускиот договор од 1479.

Градот останал дел од пруската Покраина Бранденбург, но во 1952 владата на Источна Германија го воспоставила округот Нојбранденбург, кој се состоел од бранденбуршките градови Пренцлау, Темплин и Штразбург. При тоа Штрасбург бил административно седиште на околниот округ. По 1989 градот станал дел од новосоздадената покраина Мекленбург-Западна Померанија.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Штрасбург е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)