Кобленц (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кобленц
Воен споменик за 13 војници од Кобленц кои загинале во Првата светска војна.
Воен споменик за 13 војници од Кобленц кои загинале во Првата светска војна.
Воен споменик за 13 војници од Кобленц кои загинале во Првата светска војна.
Кобленц (Западна Померанија) во рамките на Германија
Кобленц (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Икер-Рандов-Тал
Основни податоци
Површина 22,98 км2
Надм. височина 14 м
Население 202 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 039743, 039748
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Местоположба на Кобленц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°31′N 14°08′E / 53.517° СГШ; 14.133° ИГД / 53.517; 14.133Координати: 53°31′N 14°08′E / 53.517° СГШ; 14.133° ИГД / 53.517; 14.133

Кобленц (германски: Koblentz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)