Кацов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кацов
Црква во Кацов
Црква во Кацов
Црква во Кацов
Кацов во рамките на Германија
Кацов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лубмин
Месни единици 4
Градоначалник Норберт Лабан
Основни податоци
Површина 26,20 км2
Надм. височина 18 м
Население 591 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17509
Повик. бр. 038373
Портал www.amtlubmin.de
Местоположба на Кацов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°03′N 13°41′E / 54.050° СГШ; 13.683° ИГД / 54.050; 13.683Координати: 54°03′N 13°41′E / 54.050° СГШ; 13.683° ИГД / 54.050; 13.683

Кацов (германски: Katzow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Општината е составена од следниве единици:

  • Кацов
  • Киленхаген
  • Јегерхоф
  • Нецебанд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)