Фердинандсхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фердинандсхоф
Грб на Фердинандсхоф
Фердинандсхоф is located in Германија
Фердинандсхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Геролд Зајдлер
Основни податоци
Површина 47,20 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.721 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039778
Портал www.ferdinandshof.de
Местоположба на Фердинандсхоф во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°39′44″N 13°53′16″E / 53.66222° СГШ; 13.88778° ИГД / 53.66222; 13.88778Координати: 53°39′44″N 13°53′16″E / 53.66222° СГШ; 13.88778° ИГД / 53.66222; 13.88778

Фердинандсхоф (германски: Ferdinandshof) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)