Лодин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лодин
Најсеверните лозја во Германија во Лодин
Најсеверните лозја во Германија во Лодин
Најсеверните лозја во Германија во Лодин
Грб на Лодин
Лодин во рамките на Германија
Лодин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Месни единици 3
Градоначалник Лорина Бремер
Основни податоци
Површина 5,92 км2
Надм. височина 5 м
Население 991 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 167 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17459
Повик. бр. 038375
Портал www.seebad-loddin.de
Местоположба на Лодин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°2′N 14°1′E / 54.033° СГШ; 14.017° ИГД / 54.033; 14.017Координати: 54°2′N 14°1′E / 54.033° СГШ; 14.017° ИГД / 54.033; 14.017

Лодин (германски: Loddin) — општина на островот Узедом во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Малото крајбрежно бањско одморалиште, Лодин се наоѓа на теснец на островот Узедом на Балтичкото Море. Се наоѓа во рамките на Природниот парк Узедом и е еден од четирите т.н. „Килибарни бањи“ на островот, поврзани со 12-километри долгата песочна плажа, наречена Килибарна плажа.[2] Останатите три килибарни бањи се Козеров, Икериц и Цемпин.

Лодин поседува лозја на Балтичкото Море.

Местото е поврзано со сојузниот автопат Б111 и поседува железничка станица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
  2. Остров Узедом: Килибарни бањи at www.usedom.de. 10 октомври 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]