Папендорф (Западна Померанија)

Координати: 53°29′N 13°57′E / 53.483° СГШ; 13.950° ИГД / 53.483; 13.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Папендорф
Папендорф (Западна Померанија) во рамките на Германија
Папендорф (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Икер-Рандов-Тал
Градоначалник Дитмар Гросер
Основни податоци
Површина 10,50 км2
Надм. височина 20 м
Население 214 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 03973
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Местоположба на Папендорф во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°29′N 13°57′E / 53.483° СГШ; 13.950° ИГД / 53.483; 13.950

Папендорф (германски: Papendorf) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)