Бок (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бок
Бок (Западна Померанија) is located in Германија
Бок (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Уве Кединг
Основни податоци
Површина 12,90 км2
Надм. височина 20 м
Население 555 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17322
Повик. бр. 039754
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Бок во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°28′N 14°16′E / 53.467° СГШ; 14.267° ИГД / 53.467; 14.267Координати: 53°28′N 14°16′E / 53.467° СГШ; 14.267° ИГД / 53.467; 14.267

Бок (германски: Boock) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)