Тутов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тутов
Тутов is located in Германија
Тутов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Јармен-Тутов
Градоначалник Ханс-Петер Литман
Основни податоци
Површина 6,05 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.147 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17129
Повик. бр. 039999
Портал www.amt-jarmen-tutow.de
Местоположба на Тутов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°55′N 13°16′E / 53.917° СГШ; 13.267° ИГД / 53.917; 13.267Координати: 53°55′N 13°16′E / 53.917° СГШ; 13.267° ИГД / 53.917; 13.267

Тутов (германски: Tutow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)