Ранквиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ранквиц
Грб на Ранквиц
Ранквиц is located in Германија
Ранквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Месни единици 8
Градоначалник Арно Фолкварт
Основни податоци
Површина 30,72 км2
Надм. височина 2 м
Население 570 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17406
Повик. бр. 038372
Местоположба на Ранквиц во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°57′N 13°56′E / 53.950° СГШ; 13.933° ИГД / 53.950; 13.933Координати: 53°57′N 13°56′E / 53.950° СГШ; 13.933° ИГД / 53.950; 13.933

Ранквиц (германски: Rankwitz) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)