Засен-Трантов

Координати: 54°00′N 13°11′E / 54.000° СГШ; 13.183° ИГД / 54.000; 13.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Засен-Трантов
Црква во Трантов
Црква во Трантов
Црква во Трантов
Засен-Трантов во рамките на Германија
Засен-Трантов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Пенетал/Лец
Месни единици 10
Градоначалник Катрин Егерт
Основни податоци
Површина 45,22 км2
Надм. височина 15 м
Население 846 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17121
Повик. бр. 039998
Портал www.loitz.de
Местоположба на Засен-Трантов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 54°00′N 13°11′E / 54.000° СГШ; 13.183° ИГД / 54.000; 13.183

Засен-Трантов (германски: Sassen-Trantow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)