Беренхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беренхоф
Беренхоф is located in Германија
Беренхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 7
Градоначалник Клаус Улрих
Основни податоци
Површина 24,37 км2
Надм. височина 25 м
Население 759 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 038356
Портал www.landhagen.de
Местоположба на Беренхоф во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°01′N 13°24′E / 54.017° СГШ; 13.400° ИГД / 54.017; 13.400Координати: 54°01′N 13°24′E / 54.017° СГШ; 13.400° ИГД / 54.017; 13.400

Беренхоф (германски: Behrenhoff) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)