Ландхаген

Координати: 54°04′59″N 13°19′59″E / 54.083° СГШ; 13.333° ИГД / 54.083; 13.333
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ландхаген (германски: Landhagen) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нојенкирхен.

Општинската заедница Ландхаген се состои од следниве општини:

  1. Беренхоф
  2. Даргелин
  3. Дерзеков
  4. Дидрихсхаген
  5. Хинрихсхаген
  6. Левенхаген
  7. Мезекенхаген
  8. Нојенкирхен
  9. Вакеров
  10. Вајтенхаген

54°04′59″N 13°19′59″E / 54.083° СГШ; 13.333° ИГД / 54.083; 13.333