Шван (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шван (германски: Schwaan) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Шван.

Општинската заедница Шван се состои од следниве општини:

  1. Бениц
  2. Бреберов
  3. Касов
  4. Рукитен
  5. Шван
  6. Форбек
  7. Виндорф

Координати: 53°55′59″ N; 12°06′00″ E / 53.933° СГШ; 12.100° ИГД / 53.933; 12.100