Гнојен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Административна зграда во Гнојен
Административна зграда во Гнојен

Гнојен (германски: Gnoien) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Гнојен.

Општинската заедница се состои од следниве општини:

  1. Алткален
  2. Берен-Либхин
  3. Бодин
  4. Финкентал
  5. Гнојен
  6. Либург
  7. Валкендорф

Координати: 53°58′01″ N; 13°43′01″ E / 53.967° СГШ; 13.717° ИГД / 53.967; 13.717