Алткален

Координати: 53°53′N 12°45′E / 53.883° СГШ; 12.750° ИГД / 53.883; 12.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алткален
Ветерница во Алткален
Ветерница во Алткален
Ветерница во Алткален
Алткален во рамките на Германија
Алткален
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гнојен
Градоначалник Ренате Аве
Основни податоци
Површина 45,54 км2
Надм. височина 37 м
Население 785 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17179
Повик. бр. 039971
Местоположба на Алткален во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°53′N 12°45′E / 53.883° СГШ; 12.750° ИГД / 53.883; 12.750

Алткален (германски: Altkalen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)