Голдберг-Милдениц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Голдберг-Милдениц (германски: Goldberg-Mildenitz) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Голдберг.

Општинската заедница Голдберг-Милдениц се состои од следниве општини:

  1. Добертин
  2. Голдберг
  3. Местлин
  4. Ној Позерин
  5. Техентин

Координати: 53°34′01″ N; 12°04′01″ E / 53.567° СГШ; 12.067° ИГД / 53.567; 12.067