Нојбуков-Залцхаф

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нојбуков-Залцхаф (германски: Neubukow-Salzhaff) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нојбуков, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Нојбуков-Залцхаф се состои од следниве општини:

  1. Алт Буков
  2. Ам Залцхаф
  3. Басторф
  4. Биндорф
  5. Каринерланд
  6. Кирх Мулзов
  7. Рерик

Координати: 54°01′01″ N; 11°03′00″ E / 54.017° СГШ; 11.050° ИГД / 54.017; 11.050