Биндорф (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биндорф
Биндорф (Мекленбург) is located in Германија
Биндорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Нојбуков-Залцхаф
Градоначалник Петер-Дитер Шулц
Основни податоци
Површина 40,86 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.179 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18233
Повик. бр. 038292, 038294
Портал neubukow-salzhaff.de
Местоположба на Биндорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°5′N 11°42′E / 54.083° СГШ; 11.700° ИГД / 54.083; 11.700Координати: 54°5′N 11°42′E / 54.083° СГШ; 11.700° ИГД / 54.083; 11.700

Биндорф (германски: Biendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Во Биндорф се родени следниве познати личности:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)