Плац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плац
Плац is located in Германија
Плац
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Манфред Билдат
Основни податоци
Површина 34,24 км2
Надм. височина 60 м
Население 771 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 038455
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Плац во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°50′29″N 12°20′23″E / 53.84139° СГШ; 12.33972° ИГД / 53.84139; 12.33972Координати: 53°50′29″N 12°20′23″E / 53.84139° СГШ; 12.33972° ИГД / 53.84139; 12.33972

Плац (германски: Plaaz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Во општината влегуваат селата Мирендорф, Вендорф и Цапкендорф. Од јануари 2005, Шпојтгендорф и Рекниц биле припоени кон општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)