Глазевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глазевиц
Глазевиц is located in Германија
Глазевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Харалд Бернт
Основни податоци
Површина 15,55 км2
Надм. височина 17 м
Население 427 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 038455
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Глазевиц во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°49′12″N 12°16′59″E / 53.82000° СГШ; 12.28306° ИГД / 53.82000; 12.28306Координати: 53°49′12″N 12°16′59″E / 53.82000° СГШ; 12.28306° ИГД / 53.82000; 12.28306

Глазевиц (германски: Glasewitz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)