Шорсов

Координати: 53°40′59″N 12°34′29″E / 53.68306° СГШ; 12.57472° ИГД / 53.68306; 12.57472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шорсов
Замок во Шорсов
Замок во Шорсов
Замок во Шорсов
Шорсов во рамките на Германија
Шорсов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Маргрет Тауфман
Основни податоци
Површина 30,89 км2
Надм. височина 8 м
Население 467 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17166
Повик. бр. 039933
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположба на Шорсов во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°40′59″N 12°34′29″E / 53.68306° СГШ; 12.57472° ИГД / 53.68306; 12.57472

Шорсов (германски: Schorssow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)