Рогентин (Росток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рогентин
Грб на Рогентин
Рогентин (Росток) is located in Германија
Рогентин (Росток)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Карбек
Градоначалник Ерхард Бингер
Основни податоци
Површина 9,58 км2
Надм. височина 34 м
Население 2.649 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 277 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18184
Повик. бр. 038204
Портал www.amtcarbaek.de
Местоположба на Рогентин во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°3′N 12°12′E / 54.050° СГШ; 12.200° ИГД / 54.050; 12.200Координати: 54°3′N 12°12′E / 54.050° СГШ; 12.200° ИГД / 54.050; 12.200

Рогентин (германски: Roggentin) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)