Кухелмис

Координати: 53°40′59″N 12°22′0″E / 53.68306° СГШ; 12.36667° ИГД / 53.68306; 12.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кухелмис
Кула во Кухелмис
Кула во Кухелмис
Кула во Кухелмис
Кухелмис во рамките на Германија
Кухелмис
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Краков ам Зе
Градоначалник Петер Аленштајн (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,46 км2
Надм. височина 57 м
Население 616 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18292
Повик. бр. 038456
Портал www.krakow-am-see.de
Местоположба на Кухелмис во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°40′59″N 12°22′0″E / 53.68306° СГШ; 12.36667° ИГД / 53.68306; 12.36667

Кухелмис (германски: Kuchelmiß) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)