Варнов (Бицов)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варнов
Грб на Варнов
Варнов (Бицов) is located in Германија
Варнов (Бицов)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бицов Ланд
Градоначалник Зигфрид Хофман
Основни податоци
Површина 42,11 км2
Надм. височина 30 м
Население 925 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18249
Повик. бр. 038462
Портал www.amt-buetzow-land.de
Местоположба на Варнов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°46′59″N 11°52′59″E / 53.78306° СГШ; 11.88306° ИГД / 53.78306; 11.88306Координати: 53°46′59″N 11°52′59″E / 53.78306° СГШ; 11.88306° ИГД / 53.78306; 11.88306

Варнов (германски: Warnow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)