Речов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Речов
Црква во Речов
Црква во Речов
Грб на Речов
Речов is located in Германија
Речов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Клаус Шопмајер
Основни податоци
Површина 18,82 км2
Надм. височина 81 м
Население 946 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18211
Повик. бр. 038203, 038292
Портал www.doberan-land.de
Местоположба на Речов во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°2′N 11°51′E / 54.033° СГШ; 11.850° ИГД / 54.033; 11.850Координати: 54°2′N 11°51′E / 54.033° СГШ; 11.850° ИГД / 54.033; 11.850

Речов (германски: Retschow) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)