Ределих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ределих
Ределих се наоѓа во Германија
Ределих
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Бад Доберан-Ланд
Градоначалник Ерхард Рингер
Основни податоци
Површина 9,13 км2
Надм. височина 79 м
Население 934 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18209
Повик. бр. 038203
Портал www.reddelich.de
Местоположбата на Ределих во рамките на округот Росток
Карта
Координати 54°05′00″ СГШ 11°51′00″ ИГД / 

Ределих (германски: Reddelich) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Во текот на 33. самиот на Г8 во 2007, одржан во Хајлигендам, еден од протестните кампови бил сместен во југозападниот дел на општината, во кој се наоѓале околу 5.000 протестанти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)