Форбек

Координати: 53°54′N 12°3′E / 53.900° СГШ; 12.050° ИГД / 53.900; 12.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Форбек
Црква во Форбек
Црква во Форбек
Црква во Форбек
Форбек во рамките на Германија
Форбек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Шван
Градоначалник Улрих Бауер
Основни податоци
Површина 15,59 км2
Надм. височина 14 м
Население 356 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18258
Повик. бр. 03844
Портал www.amt-schwaan.de
Местоположба на Форбек во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°54′N 12°3′E / 53.900° СГШ; 12.050° ИГД / 53.900; 12.050

Форбек (германски: Vorbeck) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)