Рајмерсхаген

Координати: 53°40′0″N 12°10′59″E / 53.66667° СГШ; 12.18306° ИГД / 53.66667; 12.18306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајмерсхаген
Куќа во Рајмерсхаген
Куќа во Рајмерсхаген
Куќа во Рајмерсхаген
Рајмерсхаген во рамките на Германија
Рајмерсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Гистров-Ланд
Градоначалник Нико Алман
Основни податоци
Површина 32,33 км2
Надм. височина 70 м
Население 407 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18276
Повик. бр. 038457
Портал www.amt-guestrow-land.de
Местоположба на Рајмерсхаген во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°40′0″N 12°10′59″E / 53.66667° СГШ; 12.18306° ИГД / 53.66667; 12.18306

Рајмерсхаген (германски: Reimershagen) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)