Прејди на содржината

Хоен Шпренц

Координати: 53°55′0″N 12°11′34″E / 53.91667° СГШ; 12.19278° ИГД / 53.91667; 12.19278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоен Шпренц
Црква во Хоен Шпренц
Црква во Хоен Шпренц
Црква во Хоен Шпренц
Хоен Шпренц во рамките на Германија
Хоен Шпренц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Лаге
Градоначалник Хелмут Оте
Основни податоци
Површина 22,43 км2
Надм. височина 22 м
Население 540 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18299
Повик. бр. 038454
Портал www.amt-laage.de
Местоположба на Хоен Шпренц во рамките на округот Росток
Карта
Карта
Координати 53°55′0″N 12°11′34″E / 53.91667° СГШ; 12.19278° ИГД / 53.91667; 12.19278

Хоен Шпренц (германски: Hohen Sprenz) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)